E-KATALOG

Festival

DÜNYANIN EN SEVİLEN MEZELERİ 2. ULUSLARARASI MEZE FESTİVALİNDE

İlklerin oteli AKRA’dan 3 kıtayı buluşturan festival.

‘‘2. Uluslararası Meze Festivali’’ 3 kıtadan en önemli 18 şefi bir araya getiren tek meze festivali olma özelliği ile 13 Ekimde Antalya’yı bir kez daha gastronomi tutkunları ile buluşturuyor. Şehrin muhteşem manzarasını kucaklayan Akra Otel, Urban Social ‘’Taste’’ konsepti kapsamında yerli ve yabancı lezzet müdavimlerini ağırlıyor.

Gastronomide önemli bir yeri olan meze kültürü, 13 Ekimde Akra Otel’de görkemli bir festivalle tanıtılacak. Türkiye’den ve yurtdışından yoğun katılımla gerçekleşecek festival; Ortadoğu, Asya, Avrupa ve Türkiye’den en iyi 18 şefi bir araya getirerek dünyaca ünlü mezeleri, uzman şeflerin eşsiz sunumlarıyla Antalya’da gastronomi meraklılarıyla buluşturacak.

Antalya Dünyaca Ünlü Şefleri Ağırlıyor

Dünyaca ünlü şefler; İspanya’dan Ruben Arnanz, Lübnan’dan Joe Barza, Suriye’den Mohamad Orfali, Girona’dan Pere Planaguma, Tayland’dan Prin Polsuk ve Mısır’dan Mustafa Seif; festivalde birbirinden farklı mezeleri sunacaklar.

2. Uluslararası Meze Festivali’ne Türkiye’yi temsilen katılacak isimler arasında yer alan, Doğa Çitçi, Emre Çapa, Erhan Görücüoğlu, Mehmet Akdağ, Umut Karakuş ve Volkan Bekit; kendilerine özgü dokunuşlarla hazırlayacakları mezeleri lezzet tutkunları ile buluşturacaklar.

Usta Ellerden Çıkan Festival

Gastronomi tarihi uzmanı ve uzman şef Vedat Başaran, önemli gastronomi etkinlikleri ile adından sıkça söz ettiren gastronomi elçisi organizatör Gökmen Sözen ve Barut Otelleri’nin gastronomi yüzü Şef Tolga Atalay’ın katkıları ve organizasyonu ile gelişen 2. Uluslararası Meze Festivali gastronomiye verdiği değeri bir kez daha festival katılımcılarına aktaracak.

MEZE NEDİR?

Meze

Adını Farsça’da ‘tatmak’ anlamına gelen ‘mazidan’ kelimesinden alan meze, Orta Doğu mutfağının geniş coğrafyalara sunduğu önemli bir armağandır. Zaman içerisinde dünyaya yayılıp birbirinden farklı millet ve kültürlerin kendilerine özgü dokunuşlarıyla çeşitlenen meze, meyhane kültüründe önemli bir yere sahiptir. Meze, alkollü içeceklerin yanında servis edilen hafif yiyeceklerin genel adıdır. İçkisiz sofralarda ise yemek öncesi alınan başlangıçlara meze denmektedir.

Meze; milletlerarası köprü…

Önce soğuklar gelir sofraya, ardından sıcaklar. Sıra sıra dizilirler masaya. İspanyol için tapastır adı, Basklar için pinxtos, Fransız için ordövr, İtalyan için antipasti… Oysa yazılmamış evrensel bir kanunu vardır mezenin; meze ile iştah doyurulmaz, canlandırılır! denir. Mezenin görevi mideyi içkiye veya sonrasında gelecek yemeğe hazırlamaktır. Sofralarda yeri başkadır, özeldir.

Şefler

RUBÉN ARNANZ
İSPANYA

Segovia'da doğumlu şef, Villena Restaurant'ta ilk Michelin yıldızını henüz 29 yaşında iken kazanarak bunu başaran en genç şeflerden biri oldu. Farklı ülkelere yaptığı seyahatlar sayesinde karşılaştığı farklı kültürlerden öğrenerek, Arnanz dünyanın en iyi kabul edilen birçok restoranında yemek pişirdi. Son yıllarda Castilla / İspanya'da doğan mutfak akımına öncülük ediyor.

Sahibi olduğu Juan Bravo Fonda Ilustrada, en popüler tariflerini ve köklerini paylaştığı, çok yakında başka uluslararası metropollerde de açılacak ve keyifli bir mutfağa sahip çok rahat bir mekan. 2016 yılından bu yana, Huercasa'daki araştırma ve geliştirme ekibinin danışmanı olan şef, İspanyol hane halkına ulaşan büyük pazarlar için yeni ürünler yaratıyor. Kendi gastronomik danışmanlık departmanını işletiyor ve dünya çapında fikirlerini yaymak veya geliştirmek isteyen genç girişimcilerle ortak hedefler oluşturuyor.

PERE PLANAGUMA
İSPANYA

2 Michelin Yıldızı sahibi Şef, Fundació Universitat Oberta de Girona'dan sommelier sertifikasına sahip.

Paris'teki La Tour d'Argent sonrasında Barelona'da bulunan 3 Michelin Yıldızlı elBulli'de çalıştıktan sonra, World's 50 Best Listesinde 2.'lik ve 1.'lik kazanmış Celler de Can Roca'da Head Chef olarak çalışmaya başladı.

Girona'ya dönüp kendi restoranını (ROM), açtıktan sonra ayrıca Gastrocultura Mediterrânea Akademisi'ne bağlı olarak dünyanın çeşitli lokasyonlarında gastronomi etkinliklerine akademisyen ve gastronomik danışman olarak katılıyor.

JOE BARZA
LÜBNAN

Fransa Mutfak Akademisi üyesi ve Lübnan'lı Şefler Birliği Başkanı.

30'a yakın yıllık tecrübe ve emeği sayesinde Orta Doğu Mutfağı'nın yüksek bir profil kazanmasında büyük pay sahibi.

1995 - 2000 arası, Salon Culinaire'de, deniz ürünleri, Lübnan mutfağı ve meze dallarında gümüş ve altın madalyalar. 2003'te Avrupa Sandviç Mücadelesi Jüri Onur Ödülü Lyon'da düzenlenen Pastry World Cup'ta 2003'te 9.'luk, 2005'te ise 5.'lik ödülü. 2006'da Sardinia'da düzenlenen World Championship of Tuna yarışmasında 1. lik ödülü.

PRIN POLSUK
TAYLAND

Taylandlı şef yıllarca Londra'daki ödüllü restoran Nahm'da çalıştıktan sonra yıllar sonra aynı restoranın Bangkok'taki şubesinde baş şef olarak çalışmaya başladı.

Kendisinin çalıştığı sürede Nahm, 50 Best listesine girdi ve ilk Michelin Yıldızı'nı kazandı.

Yıllarca Thai kültürüne ait eski tarifler üzerine çalıştı.

Kurucu ortağı olduğu 'Samrub for Thai' platformu ile Thai mutfağını dünyaya tanıttı.

MOHAMMAD ORFALI
SURİYE

Suriyeli şef, Discovery'nin yayın kuruluşlarından FATAFEAT TV'nin şefi ve Mutfak Başkanı.

1997 yılında Institute Hotelier of Aleppo'da eğitimine başladı.

Halep mutfağı üzerine uzmanlaşan şef, Arap Mutfağı’nda moleküler gastronomiyi etkin bir şekilde kullanan ilk şeflerden birisi.

2009 yılında Paris'te, Le Nôtre Mutfak Akademisi'nde eğitimine devam etti.

Matbakhna Al Arabi, Arabic Modern Cuisine, Hakawi, Fatafeat ICCA Academy gibi TV programlarında sunuculuk ve jürilik yaptı.

MOSTAFA SEIF
MISIR

Mısırlı ünlü şef, mutfak tutkusunu 20 yaşında, askerlik görevi sırasında keşfetti.

Amcasının çağrısı ile onun Fransa'daki restoranına gitti ve burada profesyonel anlamda şeflik yapmaya başladı.

Mısırlı Şefler Organizasyonu tarafından düzenlenen HACE ve Amerikan Bravo TV'deki Top Chef müsabakalarında birincilikler kazandı.

MAROUANE BOUHMIDI
FAS

Genç yaşta yemek yapma konusunda başarılı olduğunu fark eden şef, Mohammedia MOROCCO'da eğitimine başladı.

Arab World Top Chef TV programında binlerce şef arasından ülkesini temsil etmek için seçildi ve seriyi 4. olarak bitirdi.

Ayrıca Bocuse d'Or müsabakasında Fas'ı temsil eden tek şef oldu.

Fas'taki pek çok önemli Michelin Yıldızlı şefler eşliğinde otel ve restoranda çalıştıktan sonra şu an hala Royal Tulip City Center Tanger'ın şefliğini yürütüyor.

JOHNNY GORIC
FİLİSTİN

Filistin'li şef, eğitimine 16 yaşında Lyon'da başladı.

Henüz 20'li yaşlarında birçok uluslararası etkinlikte Filistin mutfağını tanıtmaya başladı.

Pek çok İsrail'li ve Filistin'li şefin birlikte parçası oldukları Chefs for Peace kuruluşunun da bir üyesi.

2010 yılında farklı etnik kökenlerden şeflerin bir araya geldiği bir takım ile birlikte Villeroy & Boch 2010 Culinary World Cup müsabakasını kazandı.

Şef Goric, bugün hala Legacy Hotel Group'ta yönetici şef olarak çalışmaya devam ediyor ve pek çok gastronomi etkinliğinde Ortadoğu mutfağının tanınmasına yardımcı oluyor.

EMRE ÇAPA
TÜRKİYE

18 Şubat 1984, İstanbul doğumlu Emre Çapa, yeme-içme sektörüne yıllarını adamış Çapa ailesinden; Ahmet, Celal ve İzzet Çapa'dan sonra gelen 4. nesil isim.

ABD'de, Rhode Island eyaletinde bulunan ünlü aşçılık okulu Johnson&Wales'da 4 yıl boyunca mutfak sanatları üzerine eğitim alan Çapa, başta Paris'te hizmet veren ünlü Michelin Yıldızlı restoran Apicius olmak üzere birçok restoranda çalıştı.

Emre Çapa, Türkiye'ye dönüş yapmasının ardından ilk mekanını W Hotel'de 'Minyon' adıyla açtı. Cafe Bistro konseptiyle hizmet veren 'Minyon', 4 yıl boyunca büyük ilgi gördü. 2013 yılında Pera'da Donizetti Otelin terasında 'Duble Meze' yi yeme-içme sektörüyle tanıştıran Emre Çapa, 2018 yılında ise aynı restoranın ikinci şubesini Karaköy'de açtı.

ERHAN GÖRÜCÜOĞLU
TÜRKİYE

Erhan Görücüoğlu 1976 İzmir doğumlu.

Üniversite yıllarında başladığı işletmecilik serüveninde 19 yılı geride bıraktı.

Bar, beach club, restaurant ve F&B Müdürlüğü yapan Görücüoğlu, şu anda İstanbul Arnavutköy ve Alaçatı'da ZIPKIN Balık Restoranlarını işletiyor.

UMUT KARAKUŞ
TÜRKİYE

Mesleğe babasının yufka tezgahında başlayan Karakuş, Le cordon Bleu Mutfak ve Pastacılık bölümü mezunu.

Kariyerine 2006 yılında ülkenin en iyi şefleri ile başladı ve uzun yıllar Anadolu Mutfağı çalıştı.

2012 yılında ülkenin ilk modern meyhanesini kurdu ve son 6 yılını baharat ve meze araştırarak geçirdi.

Türkiye'nin ilk baharat kütüphanesini kurup Türkiye baharatları envanterini oluşturma ve atık ürünleri baharata dönüştürme çalışmalarını sürdürmekte.

VOLKAN BEKİT &
SAVAŞ İRLAN
TÜRKİYE

Volkan Bekit
1977 Münih doğumlu
1978 yılında Babam Ahmet Nihat Bekit’in açmış olduğu halende aynı yerde hizmet veren Bay Nihat Restaurant’ta 10 yaşından beri her biriminde çalıştı.
Bugün Ahmet Nihat Bekit ve ağabey Mustafa Hakan Bekit ile aynı yerde ve aynı işi hep birlikte bir aile işletmesi olarak sürdürmekteler.

Savaş İrlan
1966 Ayvalık doğumlu.
Askerliği süresince orduevi protokol mutfağında çalıştı ve sonrasında Ayvalık Canlı Balık Restaurantta şeflik kariyerine devam etti.
1990 yılından beri Bay Nihat Restaurantta çalışmaya devam ediyor.

DOĞA ÇİTÇİ
TÜRKİYE

1996 yılına kadar Elazığ'da ailesinin işletmesinde çalışan Doğa Çitçi, daha sonra Mersin'de kendi işletmesi olan Harput Sofrası'nda ve sırasıyla Mersin Ali Baba Restaurant, Mersin Hotel Souser, Mersin Hiltonsa, Sultaşa Hotel, Riverside Tatil Köyü, Mersin Tenis Kulübü ve Sultani Restaurant'ta Executive Chef olarak çalıştı.

MEHMET AKDAĞ
TÜRKİYE
1983 Antalya doğumlu Mehmet Akdağ, 1937 yılında kurulan 7 Mehmet Restaurant’ın üçüncü kuşak temsilcisi olarak, mekânın işletmecisi ve baş aşçısıdır. Restaurantın adı; farklı efsanelere konu olsa da kurucu Dede Mehmet Akdağ’ın geçirdiği bir kaza sonucu alnında oluşan yara izinden gelmektedir. Eski Türkçede 7 anlamına gelen “V” harfini andıran iz; “7 Mehmet” lakabına ve sonrasında 81 yıllık Türkiye’nin köklü kuruluşlarından birinin ismine vesile olmuştur. Günümüzde bu mirası devralan Mehmet Akdağ; babası ve dedesinin izinde, kendi imzasını da taşıyan, yöresel Akdeniz lezzetleri ve geleneksel Türk mutfağına ait 600’den fazla çeşidi menüsünde sunmaktadır.
AHMET SEMERCİ
TÜRKİYE
Piyaz denince akla gelen ilk isim ‘’Piyazcı Ahmet’’ 1984’te askerden dönen Ahmet Semerci, babasının piyazcı dükkânında mesleğe ilk adımlarını attı. Geçen 34 yılda insana değer veren yapısı ile kendisini sürekli geliştirdiğini ve her zaman mesleğinde en iyisini yapmayı amaçladığını belirtiyor. Antalya’ya ve Antalyalılara hizmet etmenin kendisi için bir onur olduğunu vurgulayan Semerci, devamlı kalite, tazelik ve temizlik ilkeleriyle hizmet sunuyor.
SERKAN GÜZELÇOBAN
TÜRKİYE

Dünyanın Michelin Yıldızlı 2. Türk Şefi… Almanya'da doğan 33 yaşındaki Serkan Güzelçoban, küçük yaşlarda girdiği mutfakta büyüdü. 32 yaşında kendi restoranlarını açtı, dünya lezzetlerini Türk misafirperverliği eşliğinde sunmaya başladı. 33 yaşına birçok başarı ve lezzet sığdıran ünlü şef Serkan Güzelçoban, 13 Ekimde 2. Uluslararası Meze Festivalinde!

Ünlü şef mutfakla 17 yaşında tanıştı. 2001-2004 yılları arasında Millenium&Copthorne Hotel, Stuttgart’ta staj yaptı. 2004-2005 Commis de Cuisine olarak Köln ve Münih´de Eckart Witzigmann´a ait ECKART WITZIGMANN PALAZZO’da çalıştı. 2005’te Chef de Partie olarak Hotel MeerSinn (Restaurant MeerSalz) Ostseebad Binz, Rügen Almanyada çalıştı. 2005-2006 yılları arasında Chef de Partie Patisserie olarak Hotel Paradies /Ftan (Isvicre) /Boris Benecke´nin yanında calıştı (Damals 2 yıldızlı Guide Michelin Restoran ve 18 Gault Millau Puanlı) Isvicre’nin en Iyi restoranları arasında gösterilmektedir. 2006’da Sous Chef olarak Restaurant Colon´da ( Porto Colom /Mallorca/ Ispanya) Dieter Sögnerín ile çalıştı. Mallorcain’ın en iyi restoranları arasında gösterilmektedir. 2007’de henüz 22 yaşındayken Chef de Cuisine olarak Restaurant Florian´da çalıştı. (Porto Colom/ Mallorca/İspanya) 2007-2008 yılları arasında Sous Chef olarak Restaurant CUBE’de çalıştı. ( 13 Gault Millau Puanlı) Stuttgart’ın en iyi restoranları arasında gösterilmektedir. 2009’da Sous Chef olarak Wald & Schlosshotel Friedrichsruhe’te (Zweiflingen/Almanya) Boris Benecke ile çalıştı. (1 Yıldız Guide Michelin ve 16 Gault Millau puanlı) Otel, 4 yıl üst üste Almanya’nın en iyi Spa oteli olarak seçildi, restoranı ise Almanya’nın en iyi 50 restoranı arasında gösterilmektedir.

2009’da Executive Chef olarak Hotel-Restaurant Anne-Sophie’de çalışmaya başladı ( Künzelsau/ Almanya) 2013 Mayıstan itibaren ikinci Restaurant Handicap’ın da şefliğini yürütüyor. Kasım 2014’te Restaurant Handicap, dünyada bir ilke imza attı, ilk engelli kişilerin çalıştığı restoran olma özelliği ile tanındı. Restoran başarılarından dolayı 1 Michelin Yıldızı aldı. Serkan Güzelçoban da dünyanın 2. Michelin yıldızlı Türk şefi oldu. Restoran Kasım 2015´te Gault&Millau’dan 16 puan aldı.

Tecrübeler, girişimciliği beraberinde getirdi. Ünlü şef 2016’da kendi restoranlarını açtı. 2016’da Bistronomie Schöner Hirte ve Restaurant filiae, 2017’de ise Gurmet Restaurant Kleinod’i açtı.

MARIA EKMEKÇİOĞLU
TÜRKİYE

İstanbul Kandilli’de doğan Maria Ekmekçioğlu’nun anne tarafı İstanbul, baba tarafı Safranboluludur.

1713 senesine kadar uzanan aile ağacının kökleri fırıncılık yapan büyükbabaya ulaşmaktadır. Aile, Soyadı Kanunu ile Ekmekçioğlu soyadını almıştır. Maria Ekmekçioğlu çocukluk yıllarında kış aylarını İstanbul’da, yaz aylarını ise Kandilli ve Adalar’da geçirmiştir.

Eğitimini tamamlamak için gittiği Selanik’te 13 yıl yaşayan Ekmekçioğlu, burada bir evlilik yapmış ve 3 erkek evlat sahibi olmuştur. Üç çocuğunu yetiştirirken 2 pastane sahibi olmayı başaran Ekmekçioğlu mesleğine ara vermemiştir.

Alexandros, Apollon ve Pascal adındaki 3 oğlu ile İstanbul’a dönen Maria Ekmekçioğlu, Etiler’de daha sonra Maria’s Restaurant adını alarak devam edecek olan Maria’nın Bahçesi’ni ve Atina’da Maria’s adlı restoranları kurmuştur.

Ekmekçioğlu, restoran şefliğinin yanı sıra Türkiye’de “Lezzet Büyücüsü” ve son 5 senedir bir Yunanistan televizyon kanalında “İstanbul’dan Anadolu’ya” programını sunmaktadır. Özel bir üniversitede öğretim görevlisi olarak deneyimlerini öğrencilerine aktaran Ekmekçioğlu, Mutfak Dostları Derneği ile Chaine des Rotisseurs ve Chef’s Club üyesidir.

Maria Ekmekçioğlu kariyerine gastronomi alanında kitaplar sığdırmış, Gökçen Adar’la birlikte hazırladığı “Bir O Yaka Bir Bu Yaka” ile “Hatıramdaki Mezeler’’ kitapları büyük ilgi görmüştür. Ekmekçioğlu deneyimlerini uzun yıllar yaşadığı Yunanistan’a da aktarmayı ihmal etmemiş ve bu ülkede de 2 yemek kitabı yayımlamıştır.

CHRISTOS ATHANASIADIS
YUNANİSTAN

Adından övgü ile söz edilen şef Christos Athanasiadis, tarladan tabağa yaklaşımının öncüsü grubun bir üyesi ve gıdayı her türlü projenin en büyük bileşenlerinden biri haline getiriyor. Yurtdışında ve Yunanistan’ın en iyi 5 yıldızlı tesislerinde büyük tecrübeler kazanmış olan şef, kazandığı birçok ödülün yanısıra modern Yunan mutfağının öncülerinden ve arkadaşları arasında da en saygı gören şeflerden birisi.

Bilet

Biletlerinizi biletix üzerinden satın almak için logoya tıklayın.

İletişim


2. Uluslararası Meze Festivali
12-13 Ekim 2018
Akra Hotel
info@mezefestivali.com
mezefestivali.com

Şirinyalı Mah. Lara Cad. No:24
Muratpaşa / Antalya
T: +90 242 310 99 99 Pbx
F: +90 242 316 20 30
info@akrahotels.com
akrahotels.com